Dbanie o mózg powyżej 35. roku życia jest szczególnie ważne. W końcu to czas, gdy ten zaczyna się starzeć i wymaga od nas stymulacji. W jaki sposób pobudzić mózg do produkcji neuronów? Neurolożka zdradza kilka prostych sposobów. Mózg składa się nawet ze 100 mld neuronów, które powstają jeszcze przed tym, jak pojawimy się na świecie. Różne czynniki zewnętrzne i starzenie się organizmu sprawiają jednak, że obumierają. Na szczęście mózg jest w stanie „wyprodukować” nowe neurony. Musimy mu jednak w tym pomóc. Neurobiolożka Emily McDonald, która edukuje na TikToku, wyjaśnia, w jaki sposób można pobudzić mózg do produkcji neuronów, czyli neurogenezy.
Traciłam wzrok, mowę, nie mogłam się ruszać. Karetka wiozła mnie z planu zdjęciowego do szpitala, a ja nie miała pojęcia, że pękł mi tętniak w mózgu. Jeden z czterech – wspomina Aldona Orman, aktorka. Dziś czeka na decyzję lekarzy, czy będzie potrzebna kolejna operacja.
Drżenie samoistne (ET), jak i choroba Parkinsona (PD) to schorzenia neurologiczne, które powodują uporczywe drżenie rąk, głowy, a w niektórych przypadkach również nóg i tułowia. Mogą się rozwinąć u osoby w każdym wieku, ale najczęściej dotykają pacjentów w drugiej i szóstej dekadzie życia.W Polsce niemal 80 000 pacjentów choruje na Parkinsona. Do tego dochodzi grupa osób z drżeniem samoistnym, potencjalnie nawet 10-krotnie większa.
Instytut Pomiarów i Ewaluacji Zdrowia (IHME) w Stanach Zjednoczonych zaprezentował nową główną przyczynę zachorowań na świecie. Problem jest o wiele większy, niż się wydaje – może dotyczyć prawie połowy osób.Z danych IHME wynika, że w 2021 roku ponad 3,4 miliarda ludzi na świecie, a więc ponad 40 proc. populacji, zmaga się z chorobami układu nerwowego. W porównaniu do poprzednich lat to wzrost o 60 procent. Z czego to wynika i o jakich chorobach mowa?
W trakcie pandemii płyny do dezynfekcji były obecne niemal wszędzie – nie tylko w przychodniach i szpitalach, ale również w sklepach i szkołach. Niemal każdy kupował je też do domowego użytku. Naukowcy teraz przed nimi ostrzegają.Naukowcy twierdzą, że chemikalia obecne w środkach do dezynfekcji zawierają związki, które mogą sprzyjać nawet rozwojowi stwardnienia rozsianego i autyzmu. Po publikacji wyników badań amerykańskich naukowców, planowane są dalsze, by ostatecznie potwierdzić, jakie choroby może powodować częste używanie środków do dezynfekcji.
Włodzimierz Szaranowicz znany jest prawdopodobnie wszystkim fanom sportu w całym kraju. Gdy w 2019 r. ogłosił, że przechodzi na emeryturę, zasmucił wielu z nich. Jednak w tym czasie legendarny dziennikarz zaczął chorować. Co dolega Włodzimierzowi Szaranowiczowi?